Pomóżmy dzieciom Siostry Danieli

Moi Mili,

daniela 2Nadchodzą święta, więc proszę o pomoc dla dzieci Siostry Danieli z Wałbrzycha. Jak pewnie pamiętacie działa tam, stworzona przez Siostrę Danielę, świetlica ‘Kuźnia talentów’ dla zaniedbanych dzieci z okolic.

Z tego co mówi Siostra Daniela- dzieci wciąż przybywa. Po prostu dzieci przyprowadzają dzieci. Często są to maluchy w wielu 4-7 lat. I wszystkie głodne. W tym tygodniu Maniuś (5 lat, od 2 lat w świetlicy) przyszedł i oświadczył, że wszystko go boli. Więc Siostra podzieliła na kosteczki 2 czekolady. Po pierwszej czekoladzie, zjedzonej kostka po kostce, non stop, zaczął nabierać sił, ożywać. Jest nowa dziewczynka, 7 lat, tak głodna, że rzuca się na jedzenie i popycha je sobie rękoma, byle zmieścić jak najwięcej.

Na zakończenie ferii zimowych Siostra zaparła się, że nakarmi dzieci do oporu. Urządziła bal z obfitym poczęstunkiem i udało się. Ledwo się ruszały. Niestety nie wypalił pomysł ze stałym wystawianiem jakiegoś jedzenia- po prostu znika w 5 sekund (nie tylko w buziach ale i w kieszeniach). Pozostaje więc codzienne gotowanie, podawanie porcji, dokładek, itp.

W okolicy świąt do Siostry zgłaszają się też rodziny tych dzieci, rodziny z okolic, z prośbami o podstawowe produkty (mąka, olej, cukier). Jak naliczyła Siostra jest tego z 500 osób, którym warto pomóc. W większości są to ludzie dotknięci przez los i wychowujący swoje dzieci – utrata pracy, choroba, śmierć męża, gruźlica, 5 dzieci na wdowiej rencie, rodzina wielodzietna na jednej pensji. Część z tych ludzi dzięki pomocy staje na nogi. Jedna z matek ‘świetlicowego’  dziecka właśnie została wychowawczynią w świetlicy (Urząd Pracy zasponsorował staż na 9 msc. a to dobry krok by wyjść z bezrobocia).

Ogłaszam wiosenną zbiórkę darów.  Jeśli macie takie możliwości pomóżcie. Dzieciom potrzeba:

  • wiosennych i letnich ciuchów i butów (jak najbardziej mogą być używane, po waszych dzieciach, kuzynach, wnukach. Mogą być także rzeczy dla dorosłych – dla  rodziców tych dzieci z Wałbrzycha),
  • suchego jedzenia (mąka, olej, cukier, kasza, makaron, konserwy, słodycze)
  • trwałych warzyw i owoców: skrzynka jabłek, marchwi, kapusta kiszona, kiszone ogórki
  • jak zawsze- książek, zabawek, rowerków, itp., itd.
  •  jak macie niepotrzebny monitor do komputera- byłoby super. Mamy już jednostkę główną.

Jeśli możecie- pomóżcie. Każda, nawet najdrobniejsza, Wasza pomoc ma ogromne znaczenie dla tych dzieci i ich rodzin.

Zapewniam, że wszystkie dary są rozdawane z rozwagą a pieniędzmi Siostra gospodaruje niezwykle  oszczędnie. W trudniejszym miesiącach dawała radę wyżywić 30stkę dzieci za 600 zł miesięcznie.  

Transport do Wałbrzycha odbędzie się 12-13.kwietnia. Dzięki temu zdążymy przed Świętami Wielkanocnym.

Stały punkt zbiórki darów jest w Warszawie: Joanna Zielińska, ul. Jeździecka 3A, 05-077 Warszawa – Wesoła, tel. 694 457 877,jonaz@op.pl;

Oraz w Skierniewicach: Beata Rudnicka, Jagodowa 21,535412297 , beatar077@gmail.com  

Przydadzą się też wpłaty na konto.  Można wpłacać jednorazowo, albo ustawić stałe zlecenie w banku. Każde 10-20 zł wpłacane co miesiąc to ogromny dar. Trzeba przecież opłacić prąd, ogrzewanie, no i kupować świeże produkty żywnościowe, choćby ser czy chleb.  

Doskonałą pomocą jest także przesłanie tej wiadomości do przyjaciół. Może i oni zechcą zrobić coś dobrego?

Ściskam Was serdecznie Beata Rudnicka

PS. 1. Dla przypomnienia: Siostra Daniela wychowuje, uczy, karmi 30-stkę dzieci z wałbrzyskiej dzielnicy Sobięcin (bieda, czasem taka że brak prądu i wody).  W wieku od 3 do 15 lat. Każde z problemami.  Tyle, że żadne dziecko zawiniło temu, że los rzucił je akurat tutaj. Fundacja to:

  •   jedna zakonnica i dwie wychowawczynie (na minimalnych pensjach, bo Siostra uważa, że umowy śmieciowe są niemoralne- i ma rację) + małe grono woluntariuszy,
  •   2 sale dla dzieci (Kuźnia Talentów- żeby nie stygmatyzować nazwą). W jednej sala zabaw, w drugiej mini kuchenka (codzienne obiady dla dzieci) + wielgaśny stół do posiłków i odrabiania lekcji + na zewnątrz prosty plac zabaw (z dofinansowania).
  •   4-5 pokoi hostelu, który ma finansować działalność, i trochę finansuje….

PS. 2 Dane Fundacji: Fundacja Edukacyjna imienia Siostry Wandy Garczyńskiej (Fundacja Garczyńskiej), pl. Marceliny Darowskiej 1A, 58-305 Wałbrzych,  tel. +48603669556, fundacja@niepokalanki.plwww.fundacja.niepokalanki.pl

Konto fundacji: PKO B.P.  55102050950000500201522549

Reklamy