Sierpniowe wyjście z warszwskim KZJ

Hej kochane  a także kochani bo jak mi ostatnio uświadomił p. Piotr Bekasiewicz, mąż jednej z nas, są przecież i wychowankowie, o których warto byłoby pomyśleć. A więc wychowankowie odezwijcie się! Was też zapraszam na nasze ” wyjścia z KZJ-em”.

A teraz o ” wyjściu sierpniowym”. Dzień był niezwykle upalny, ponadto środek wakacji, niemniej jednak zgromadziło się nas ponad 20 osób w Kinie Luna 2 sierpnia o 15.00 na film ” Powstanie Warszawskie”. Pomysł filmu jest niecodzienny: otóż wykorzystano w nim archiwalne taśmy z powstania nakręcone przez samych powstańców. Podkolorowano, dołożono dźwięk oraz napisano fabułę o losach dwóch operatorów filmowych i … gotowe.
Na osobach, które przeżyły powstanie czyli np. mojej Mamie, która jako 11 letnia dziewczynka była wtedy w Warszawie, zrobił on ogromne wrażenie. Mama przez najbliższe dwa dni o niczym innym nie mówiła tylko o powstaniu. Wszystko jej sie przypominało, przeżyła nawet małe osłabienie zdrowotne , tak że mój brat zwrócił mi uwagę iż muszę lepiej się zastanawiać nad tym na jakie filmy zabieram Mamę. Dla Niej każdy obraz, który dla mnie był tylko innym ujęciem ruin, coś mówił. A to rozpoznawała Tamkę, a to Marszałkowską a to Aleje Jerozolimskie.
Mój Wuj podsumował film krótko: ciężkie mieli warunki ówcześni mieszkańcy Warszawy.
Na mnie natomiast największe wrażenie zrobiła opowieść o samoorganizacji społeczeństwa, które stworzyło na wyzwolonych fragmentach miasta nie tylko powstańcze szpitale, garkuchnie, domową produkcję broni, wydawnictwa ale także kino a nawet teatrzyk. Podobne wrażenie zrobiło na mnie uświadomienie sobie że gdy patrzę na płonące framugi okien i drzwi kamienic to nie są to filmowe efekty specjalne ale jak najbardziej REALNE fakty utrwalone na kliszy filmowej.
Tyle przemyśleń. Może ktoś jeszcze pokusi się o przedstawienie swoich wrażeń z dotychczasowych  ” wyjść z KZJ-em”? Jestem nimi bardzo zainteresowana!
Tymczasem z powodu wrześniowej pielgrzymki do Pani Jazłowieckiej poprzedzonej w sobotę spotkaniem KZJ-u w sprawie przegłosowania poprawek do Statutu informuję iż we wrześniu nie planuje jakiegoś dodatkowego „wyjścia”. Wrażeń w Szymanowie powinno nam na miesiąc wystarczyć. Tym bardziej że już naprawdę za chwilę odbędą się sierpniowe rekolekcje wychowanek.
Iza Gomza

 

Reklamy

Odpowiedz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s