Wspomnienie z domu na Kazimierzowskiej

 

Warszawa 5.XII.2014r.

„Zizi”  –  Maria Trzaskowska, z d. Marchwicka (ur.1932r.)

Na „Konkurs wypominkowych wspomnień”

Było to w jesieni 1943 roku, w klasztorze przy ul. Kazimierzowskiej 59. Radzieckie naloty bombowe niepokoiły Warszawę szukając niemieckich obiektów, ale często trafiając w polskie dzielnice mieszkaniowe.

Żeby dokuczyć Szwabom „wymyśliłam” alarm przeciwlotniczy w wykonaniu człowieka a nie syreny z technicznego urządzenia. Gdy przyłożyłam dłonie do ust z przykurczonymi palcami i natężyłam głos modulując go w górę i w dół, naśladownictwo dźwięku prawdziwej syreny było niemal perfekcyjne. I tak też zrobiłam, gdy było już ciemno w klasztornym ogrodzie. Wyłam długo i przeciągle aż ciarki przebiegały po grzbiecie. ….

Nagle Niemcy w olbrzymich koszarach vis a vis klasztoru zaczęli zbiegać do schronu. Długo musieli tam siedzieć, bo nie było odwołania alarmu….

Następnego wieczoru powtórzyłam ten numer, ale to był już ostatni mój występ. Rano zadzwonił do furty niemiecki oficer i pogroził, że jeżeli jeszcze raz usłyszą z terenu klasztoru głos syreny to wszystkich tu zaaresztują lub nawet rozstrzelają.

Po sześćdziesięciu latach zaczęłam przyjeżdżać na spotkania Kazimierzowianek, organizowane w prywatnych mieszkaniach, pod przewodnictwem Siostry Eny, która podczas okupacji była młodziutką zakonnicą. Pamiętała to wydarzenie. Teraz witała mnie na tych spotkaniach niemal rozkazem Polskiego Państwa Podziemnego”:  „Zizi zrób syrenę!.” To była serdeczna i kochana Siostra, która tak bardzo wspierała nas w utrzymywaniu więzi koleżeńskich i więzi z Siostrami, mimo, że nie istniał już nasz dom – Kazimierzowska, całkowicie spalony podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku.

„Zizi”- Rezerwuję sobie nagrodę: „wirtualny uścisk dłoni Prezeski KZJ” J

 

Reklamy

Odpowiedz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s