Siostra Maria Pia (Konstancja Sołtan)

Wspomnienie

sPiaW połowie sierpnia i września 1946 roku do internatu Szymanowskiego przyjęłą mnie śp. Siostra Assumpta Sapieżanka za zgoda śp. Matki Generalnej, Siostry Krystyny Kosseckiej. Przyznam się, że bardzo mnie interesowało nowe otoczenie, choć już w znaznym stopniu znane mi były zasady, według których miałam się odtąd rozwijać. „Architektką” mojego rozwoju stała się nasza sąsiadka, moja chrzestna matka i nauczycielka w jednej osobie – pani Maria Ścibor – Marchocka z Odessy. To ona przekonała moją Mamę , żeby zrezygnowała z pomocy córki w prowadzeniu naszej cukierni, że znacznie korzystniejsza będzie nauka pod okiem Sióstr – co przecież bardzo utrudniało Mamie pracę.

Wkrótce przekonałam się, że uczyć się to coś wspaniałego ( oprócz matematyki!). Zachwyciłam się przedmiotami humanistycznymi. A przede wszystkim łaciną ( której jeszcze nie wyrugowano ze szkół).

Łaciny uczyła nas Siostra Maria Pia Sołtan, o której mówiono, ze włada sześcioma językami obcymi, a ona sama śmiejąc się wspomniała, że jako berbeć porozumiewała się z otoczeniem mową żmudzką.

Oprócz fenomenalnej wiedzy Siostra odznaczała się dokładnością wykładu i wielką miłością pięknych tekstów. Zdarzało się, ze w czasie przerwy w lekcjach chroniłyśmy się w jakimś kąciku aby wspólnie podziwiac piękno jakiejś średniowiecznej sekwencji mszalnej, nie wspominając strof powszechnie znanych rzymskich autorów.

Oprócz szerokiej wiedzy Siostra odznaczała się głęboką pokorą. Nigdy nie zapomnę  portfelika – czy kalendarzyka Siostry gęsto poznaczonego licznymi szwami. Na sugestie zastąpienia go nowym odpowiedziała, że ten jej wystarczy.

Dość prędko ograniczono zakres nauczania łaciny, a Siostrę przeniesiono z Szymanowa do Jarosławia, choć próbowałam się temu sprzeciwić (!). Oczywiście były po temu poważne powody, żeby Siostra pozostała w Jarosławiu, gdzie widziałyśmy się po raz ostatni i to okazjonalnie.

A teraz tak mi daleko z Warszawy do moich najserdeczniejszych nauczycielek – Pani Marchockiej w Szymanowie i Siostry Marii Pii – w Jarosławiu…

 Anna Mucharska – Gomza

 

 

Reklamy

Odpowiedz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s