Siostra Marta o szymanowskich rekolekcjach

Kochane „Dziewczyny”

Chciałabym się z Wami podzielić swoim wzruszeniem, jakiego doznałam w dniach 23-25 I 2015 r. w czasie rekolekcji dla wychowanek zorganizowanych w Szymanowie pod hasłem „Matka Marcelina – różne oblicza kobiecego geniuszu”. Przybyło na nie 15 osób, w tym kilka takich, które nie były wychowankami. Niektóre z nich przyjechały z dziećmi (od 9 miesięcy do 12 lat), którymi zajęły się  siostry organizując im zajęcia i zabawy dostosowane do wieku, by ich mamy mogły uczestniczyć w konferencjach i nabożeństwach. Konferencję „Kobiety w Biblii”, Eucharystię i posługę w konfesjonale sprawował ks. Jan Chrzanowski z diecezji poznańskiej – kapłan niesłychanie przystępny, z poczuciem humoru, znający życie, miłośnik Biblii. Jedną konferencję – prezentację miała s Rut: „Łaska bycia kobietą”, o zadaniach kobiety wg Matki Marceliny; drugą M. Wawrzyna. Jeśli pozwalały mi moje obowiązki przy furcie, dochodziłam na spotkania. Atmosfera była swobodna, kameralna, przerywana kawą, wymianą zdań i zwierzeniami. Była też praca w grupach- „Jakie przesłania M. Marceliny są szczególnie aktualne dziś”. Dla mnie najbardziej wzruszające było spotkanie podsumowujące rekolekcje, kiedy siedząc w kręgu, wypowiadały się uczestniczki rekolekcji, co im dało to spotkanie dwudniowe, jaką rolę w ich życiu spełnia M. Marcelina, co  wyniosły z wychowania wg jej zasad, z jakimi problemami spotkały się w swym życiu, jak je rozwiązywały.

Przyznam się Wam, że głębia ich wypowiedzi była dla mnie wstrząsająca – ich myśli będą dla mnie tematem dalszej refleksji. Pomyślałam sobie, że rady i wskazówki M. Marceliny, która przeszła w swym życiu wszystkie możliwe stany kobiety (panna, mężatka, matka, wdowa, zakonnica) są inaczej odbierane przez zakonnice, a inaczej przez wychowanki żyjące w świecie – dlatego wspólne rozważanie jej słów jest niesłychanie cenne i wzbogacające, zwłaszcza nas wychowawczynie, gdy wypowiadają się osoby „ścierane” przez współczesne życie w świecie!

Czekam więc następnych, podobnych rekolekcji, które ufam, że będą organizowane!

Ściskam wszystkie s Marta

Reklamy

1 thought on “Siostra Marta o szymanowskich rekolekcjach

 1. Drogie Siostry, Kochane Koleżanki…
  Muszę skomentować Siostrę Martę ponieważ…mogę  i chcę . Właściwie to nie o Siostrę chodzi , ale o rekolekcje. Obiecałam Matce Wawrzynie, że coś napiszę o rekolekcjach ale jak wyszłam z tego cudownego „bezczasu” i wpadłam w pociąg, a potem między Swoich i w życie, to zapomniałam o obietnicy. Przepraszam.
  A teraz wielkie Dziękuję! Te dwa dni były bardzo dobre, pełne różnych spotkań, przemyśleń, rozmów, milczenia, śmiechu, łez…ale wszystko było dobre i mam wrażenie, że dobrem zaowocuje. Zmierzyłyśmy się z tematem szerokorozumianej kobiecości, na którą patrzyłyśmy przez pryzmat Biblii i spuścizny Matki Marceliny. Ciekawa sprawa, bardzo aktualna i stanowiąca chyba alternatywę dla współczesnego jednowymiarowego spojrzenia na kobietę, jej pozycję w świecie, emocje, duchowość.
  Bardzo ciekawe konferencje-spotkania-dyskusje (bo to wszystko na raz się działo ) zawdzięczamy przede wszystkim prowadzącym: Siostrom i Księdzu Rekolekcjoniście oraz Obecnym Inaczej (ale Równie Intensywnie), czyli: Matce Marcelinie i Pani Jazłowieckiej.
  Gabi Matuszkiewicz (Garlacz)
  PS. Mam nadzieję na kolejne rekolekcje.

Odpowiedz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s