Opłatek Rodziny Jazłowieckiej

Opł-4W dniu 19 grudnia 2015 na zaproszenie Prezesa , p. Jana Gromnickiego wzięłyśmy wraz z Marysią Harasymowicz udział w opłatku Rodziny Jazłowieckiej.

Niezmiernie budujące jest widzieć, jak odżywa i jest pielęgnowana przez młodsze pokolenia tradycja mająca swoje źródła w  historii. Tradycja, która od wieków kazała Polakom łączyć służbę Polsce ze służbą Bogu i pisała na sztandarach „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Uroczystość rozpoczęła się od przyjęcia przez Matkę Generalną meldunku od pocztów sztandarowych wszystkich obecnych formacji. A było ich niemało z całej Polski. Byli obecni zarówno spadkobiercy tradycji 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich: delegacja 14 batalionu Ułanów Jazłowieckich ze Stargardu Szczecińskiego, jak też liczne grupy rekonstrukcyjne rozsiane po całym kraju. Ta część, nawiązująca bezpośrednio do przedwojennej tradycji mającej miejsce w Jazłowcu,  była szczególnie atrakcyjna dla obecnych w Szymanowie dzieci.

Opł-7 (1)Następnie udaliśmy się wszyscy do kaplicy na uroczystą Mszę Św. w pięknej wojskowej oprawie ze wzruszającą homilią wykazującą powiązania patriotyzmu z wiernością Bogu.

Po zakończeniu Mszy Św. i kilku słowach podziękowań wygłoszonych przez p. Jana Gromnickiego  złożyłam również Rodzinie Jazłowieckiej życzenia w imieniu KZJ.

A potem – jak zwykle u Niepokalanek. Wieczerza wigilijna dla wszystkich licznie zgromadzonych gości: oczywiście najpierw łamanie się opłatkiem i życzenia, życzenia…., a następnie tradycyjne wigilijne potrawy i rozmowy przy stole, dopóki nie okazało się, że trzeba już je kończyć, bo rozpoczyna się kolejny, już ostatni, punkt programu, mianowicie spotkanie w wielkiej sali pod kaplicą. Tam wysłuchaliśmy jeszcze wystąpień przedstawicieli kolejnych uczestniczących w uroczystości jednostek, byliśmy m.inn. świadkami przekazania pięknych darów – pamiątek dla Rodziny Jazłowieckiej na  ręce jej Prezesa, i wkrótce okazało się, że pora już się żegnać.

Dziękujemy serdecznie p. Janowi za zaproszenie na to spotkanie, które umacnia związek pomiędzy naszymi stowarzyszeniami. przecież bardzo sobie bliskimi, bo opartymi na  więzi ze Zgromadzeniem ss. Niepokalanek i pielęgnowaniem tradycji niepokalańskich: w nas zaszczepionych przez wychowanie w szkołach Sióstr, w członkach Rodziny Jazłowieckiej przez zapoznanie się z bogatym dorobkiem tego Zgromadzenia.

Marta Mieszkowska

Reklamy

Odpowiedz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s