Wieczorna afera w Szymanowie- czyli setne wydanie Listy Przebojów Programu Trzeciego

dankaRadiowa Trójka to symbol wolności w każdych okolicznościach. Szymanowskie maturzystki ’86 wiedziały o tym doskonale. Wtedy lista przebojów była nadawana w sobotę i prowadził ją Marek Niedźwiecki. Audycja obowiązkowa. Do dziś pamiętam okoliczności w jakich słuchałyśmy radia oraz dyskusje na temat utworów.

W pamięci zapadło mi szczególnie100 notowanie, które miało miejsce 17 marca 1984 roku. Ze względu na setkę, lista była wydłużona, a przewidywana godzina zakończenia programu przypadała na ciszę nocną. Jednak pokusa wysłuchana listy do końca była tak silna, że postanowiłyśmy z koleżankami jakoś to sobie zorganizować.

Miałyśmy mały tranzystorek, złączyłyśmy w sypialni dwa łóżka i w składzie: Beata Jagielska, Renata Winiarska, Sylwia Leszczyńska i ja, czyli Danka Zdrojewska, cichutko włączyłyśmy nasz odbiorniczek. Było świetnie, napięcie rosło, bo zbliżałyśmy się do pierwszej dziesiątki. Aż tu nagle, w środku nocy wchodzi do sypialni Siostra Anna i ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu słyszy to cichutko grające radyjko, widzi te złączone łóżka, podchodzi do nas i prosi, abyśmy wyłączyły radio i wyszły z łóżek. Posłusznie, bo przecież nie mogło być inaczej, wykonałyśmy polecenie. Siostra Anna była na nas bardzo zdenerwowana i wyznaczyła nam zadanie do wykonania.

Miałyśmy umyć ubikacje, te obok schodów (dziewczyny z Szymanowa wiedzą jakie). Zaopatrzone w sprzęt wzięłyśmy się do roboty. Siostra tymczasem poszła do w swojej celi i chyba zasnęła. Toaleta lśniła czystością, my w dobrych nastrojach, chociaż tranzystorek został w sypialni, a Siostry Anny nie widać. Przyszła do nas po bardzo długim czasie, pewnie to była druga w nocy i z charakterystycznym dla niej stoickim spokojem kazała nam pójść spać.

Jako, że nie była to doba smartfonów, nie dowiedziałyśmy się, kto był zwycięzcą. Dziś wiem, że to była piosenka zespołu Queen „Radio Ga-Ga”.  Trójce pozostałam wierna i chyba nikogo nie dziwi, że kiedy słucham kolejnych notowań LP, zawsze przemknie mi wspomnienie tej pamiętnej SETKI.

Danka Zdrojewska (z domu Sadowska, matura Szymanów 1986)

Reklamy

Odpowiedz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s